Rozhodcovia si na MS môžu zarobiť poriadny balík. Zistite, aké sú odmeny arbitrov na šampionáte

Televízne noviny Markíza, správy pre celé Slovensko.

Rozhodcovia si na majstrovstvách sveta dobre zarobia.

Majstrovstvá sveta vo futbale sú najväčšou športovou udalosťou, ktorú v tomto roku prvýkrát v histórii organizujú spoločne až tri krajiny. Na turnaji sa zúčastnilo rekordných 48 národných tímov a zákonite musel oproti predošlému mundialu stúpnuť aj celkový počet zápasov.

FIFA očakáva vysoké príjmy z podujatia v Severnej Amerike, no niektoré reprezentácie ostanú vzhľadom na vysoké dane v USA v strate. Ide najmä o menšie štáty, ktorým sa nepodarilo prebojovať zo základnej skupiny.

Neodmysliteľnou súčasťou šampionátu sú aj rozhodcovia, ktorí si len samotnou účasťou výborne zarobia. Fixná odmena pre každého hlavného rozhodcu len za účasť na MS je 70-tisíc amerických dolárov, uvádza reffcom. Ich kolegovia na čiarach dostanú 25-tisíc dolárov a rovnakej sumy sa dočkajú aj muži, ktorí majú na starosti systém VAR.

Prečítajte si tiež:

Odmena postupne rastie

Tu sa však zárobok arbitrov ani zďaleka nekončí. FIFA odmení hlavného rozhodcu a rozhodcu VAR za každý zápas v základnej skupine sumou tritisíc dolárov, a čiaroví dostanú o päťsto dolárov menej.

Vo vyraďovacej časti sa odmena pre šéfa rozhodcovskej zostavy v zápase vyšplhá až na 10-tisíc dolárov, zatiaľ čo čiaroví a VAR arbitri si prilepšia o päťtisíc.

Pred štartom šampionátu rezonoval prípad somálskeho arbitra Omara Artana, ktorý nedostal povolenie na vstup na územie USA. Preto sa napriek nominácii na turnaji nepredstaví. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) mu však vyplatila odmenu za účasť v plnej výške.

Práve sa číta

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme MS vo futbale 2026

Súvisiace témy

Dôležité udalosti