Dráma pod najvyšším štítom Vysokých Tatier. Prehovoril horský vodca, ktorý bol svedkom pádu turistiky z cudziny, ktorá sa na neho a jeho klientov zrútila počas zostupu z Gerlachovského štítu. Bola bez istenia, spadla v najnáročnejšej časti a celú skupinu strhla so sebou.
Náš vodca viedol naviazaných na lane dvoch českých klientov. Len čo sa dostali pod kritický úsek v Batizovskej próbe, Poľka idúca za nimi zrazu letela vzduchom.
„Bez kriku, bez všetkého. Sekundu na to už bol náraz a už sa to všetko dialo. Tým, ako do mojich klientov narazila, oni spadli dole a ona ako keby ostala na nich,“ opísal horský vodca Jaroslav Vonderčík.
Česi boli v šoku a zakrvavení. Poľka vraj ostala po páde v bezvedomí. Na miesto leteli dve posádky. Poľku odviezli do nemocnice.
„S otrasom mozgu a so zraneným predkolením bola transportovaná na centrálny príjem,“ uviedla Zuzana Hopjaková z Leteckej záchrannej služby ATE Poprad.
Zvyšní otrasení a doráňaní zišli po svojich.
„Boli úplne voľní. Mali síce prilby na hlavách, ale nemali sedačky, neboli naviazaní na lane,“ pokračuje Vonderčík.
Zdá sa, že tento prípad bol špičkou ľadovca. Horskí vodcovia mienia konať a na Poľku chcú podať trestné oznámenie.
„Zvažujeme určité právne kroky. Treba povedať, že je to opakujúci sa incident,“ tvrdí Jozef Janiga, predseda Národnej asociácie horských vodcov.
Všetko nasvedčuje tomu, že mladá žena si Gerlachovský štít dopriala na deň svojich narodenín.
Poľka už z nemocnice odišla a ňou doráňaní Česi tiež.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo