Na motorke nebudete môcť prevážať opitého pasažiera. Je to ďalšia z noviniek novely zákona o cestnej premávke.
Dlhoročný motorkár Martin Rožnoviak hovorí, že by si nikdy nedovolil mať opitého spolujazdca. Môže byť podľa neho nevyspytateľný, čo je pri jazde na motorke veľkým rizikom.
„Pri tých manévroch a náklonoch je potrebná aj spolupráca spolujazdca,“ vysvetľuje.
Štát sa preto rozhodol zákonom zakázať voziť na motorkách pasažierov pod vplyvom alkoholu. Platiť to bude od septembra.
„Tieto osoby prepravujúce sa ako spolujazdci môžu mať vplyv na rýchlosť a smer vozidla,“ tvrdí Juraj Tlacháč, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ.
Tým podľa polície môže takýto pasažier ohroziť celú posádku motorky aj iné vozidlá na cestách.
Týka sa to aj tandemových bicyklov a takzvaných beer bikeov, ktoré mimochodom Bratislava zakázala ešte na jar v súvislosti s obmedzením pitia alkoholu na verejnosti.
Motorkári, ktorých sme oslovili, toto opatrenie vítajú, no na druhej strane poukazujú, že toto určite nie je hlavný problém, ktorý ich na cestách trápi.
„Najväčšia časť nehôd sú nezodpovední vodiči, ktorí motorkára prehliadnu,“ vraví Vladimír Hromkovič, prezident motoklubu Iron Rams.
Táto nová povinnosť sa nevzťahuje na spolujazdcov v autách. Aj tu ale polícia apeluje na vodičov, najmä teraz v lete, aby si trikrát rozmysleli, koho v aute vezú, a vždy zachovali chladnú hlavu.
„Máme aj také výsluchy, kde čítame, že ho hecovali, nech ide rýchlejšie, nech ho predbehne. Tam končia aj najlepšie kamarátstva, keď dôjde k takejto tragickej nehode,“ hovorí Rastislav Polakovič, policajný viceprezident.
Čo sa týka alkoholu a jazdy na elektrokolobežke alebo bicykli, tam sa nemení nič. Ak sa veziete v meste alebo po cyklotrase, môžete nafúkať do pol promile. Ak už ale idete mimo mesto na cesty, platí nulová tolerancia .
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo