Priateľom a známym posielali SMS správy s prosbou o modlitbu za Hanku.
Strata dieťaťa je skúsenosť, s ktorou sa rodič vyrovnáva len veľmi ťažko. Svoje o tom vie aj Andrea Tóthová. V náročnom období jej najviac pomohla práve viera.
Pred rokmi jej nečakane zomrela dcéra Hanka. Spolu s manželom sa v najťažších chvíľach rozhodli, že jej orgány môžu zachrániť životy ďalších ľudí.
„Niekedy, keď som počula, že niekomu umrie dieťa, som si myslela, že toto sa nedá uniesť, ale je iná situácia, keď to musí prežiť. Tým, že sme veriaci, veríme, že Hanka je v nebi a že šla domov,“ hovorí pani Andrea.
Tvrdí, že jej dcéra bola veľmi nadaná, šikovná a veselá. Hankine zdravotné problémy začali znenazdajky.
„V maturitnom ročníku pred písomnými maturitami v pondelok ráno prišla za nami do izby a povedala, že ju škriabe hrdlo a bolí hlava. Dala som jej lieky na teplotu a s manželom sme sa dohodli, že zostane s ňou a ja idem do práce niečo vybaviť, že keď sa vrátim, vymením sa. Keď som prišla do práce, manžel mi volal, že ju už vezie rýchla zdravotnícka pomoc do nemocnice,“ opisuje detaily Andrea.
Tam im povedali, aby hodinu počkali, že to vyzerá byť vážne a čaká sa čaká na výsledky.
„Predpokladajú, že má zápal mozgových blán, ale že dúfajú, že nie ten najhorší variant. Po hodine sa však potvrdil. Povedali nám, že má pár hodín. V prvom momente tomu neveríte a pripadáte si, že sa vám to asi všetko sníva,“ priznáva.
Potom priateľom a známym posielali SMS správy s prosbou o modlitbu za Hanku.
„Prednostka na ARO nám povedala, že urobia všetko, aby ju zachránili a že my keď sme veriaci, tak sa modlime. Aj keď bola v umelom spánku, lekári nám povedali, keď sme k nej šli, aby sme pri nej neplakali, aby sme jej rozprávali len dobré veci, aby sme ju povzbudzovali,“ dodala mama.
Hanka svoj boj o život nevzdávala.
„Po štyroch dňoch nás lekári zavolali, aby sme prišli, že sa stalo niečo dobré. Povedali nám, že všetky výsledky, ktoré mala predtým veľmi zlé a hovorili o ťažkej sepse, sú zrazu v poriadku, že antibiotiká zabrali, že aby sme sa modlili ďalej. Na deviaty deň nám povedali, že nastala mozgová smrť a že môžeme darovať orgány. Hanka chcela byť detskou lekárkou. Chodila na prípravu na ‚prijímačky‘ na medicínu.“
Svoj sen si nakoniec splnila aj po smrti. Niekomu pomohla.
„Zachránila štyri životy. Mám z toho veľkú radosť, lebo tieto rodiny nemusia prejsť takou náročnou skúškou a ťažkou bolesťou zo straty svojho blízkeho,“ priznáva pani Andrea.
„S darovaním orgánov na Slovensku je to tak, že darcom orgánov sa môže stať človek, ktorý je živý, teda buď spriaznený emocionálne alebo geneticky, alebo to je darca, ktorý má mozgovú smrť. V takom prípade môžeme odobrať orgány od takéhoto pacienta,“ vysvetlil hlavný transplantačný koordinátor Univerzitnej nemocnice Bratislava Martin Chrastina.
Jeden darca môže zachrániť až sedem ľudských životov, dokonca aj viac.
„Sedem je také magické číslo, ale vychádzajúce z určitej reality, že najčastejšie je to sedem solídnych orgánov – dve obličky, dva pečeňové laloky, dva pľúcne laloky a srdce. Netreba zabúdať ani na ľudské tkanivá, keďže vieme z človeka odobrať napríklad kožu. Závisí to od kvality orgánu. Iná je použiteľnosť orgánu mladého človeka, ktorý zomrie na nejakú tragickú udalosť, ale iná je u človeka, ktorý má 80 rokov,“ vysvetlil Chrastina.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo