VIDEO: Mesto sľubovalo ekologickú rekonštrukciu. Obyvatelia tvrdia, že farba padá do Váhu

Televízne noviny Markíza, správy pre celé Slovensko.

V Trenčíne padol tieň na prestavbu starého železničného mosta, z ktorého má vzniknúť nová promenáda. Rekonštrukcia má byť podľa viacerých obyvateľov neekologická. Mesto pritom od začiatku deklarovalo presný opak a aj preto bol projekt drahší.

Fiesta most je projekt prestavby starého železničného mosta cez Váh v Trenčíne na modernú pešiu promenádu s priestorom na oddych, kultúru, šport a gastronómiu.

Súčasťou rekonštrukcie je aj odstránenie starej farby a hrdze a následný nový náter. Zhotoviteľ mal pritom zabezpečiť pomocou záchytnej bariéry, aby sa žiadny odpad ani prach nedostali do rieky Váh.

„Bol aj navýšený rozpočet, aj zdržaná práca kvôli tomu, že celá rekonštrukcia mala byť úplne bezodpadová, bezprašná, aby sa nič nedostávalo do prostredia. Opakovane máme ako poslanci mesta podnety na to, že sa dokonca uvoľňujú do okolia a aj do rieky nejaké chemické látky,“ uviedol Richard Medal, poslanec a člen Komisie pre životné prostredie Mestského úradu Trenčín.

Prečítajte si tiež:

Dva podnety

V redakcii máme k dispozícii video. Obyvateľka, ktorá chce zostať v anonymite, tvrdí, že na záberoch vidno farbu padajúcu spod plachiet priamo do Váhu.

Ďalší obyvateľ si počas plavby na paddleboarde všimol škvrny na vodnej hladine a cítil výrazný zápach farby.

„Pravdepodobne striekali a videl som ako niečo padalo do vody, bolo cítiť vo vzduchu farbu. Nezdalo sa mi to, lebo som videl na hladine nejaké fľaky sivej farby,“ opísal obyvateľ Ivan Vavrík.

Oba podnety smerovali na mesto Trenčín ako investora stavby. Jeho stanovisko bolo stručné.

„Ak by sa potvrdilo, že počas otryskávania oceľovej konštrukcie mosta došlo k tomu, že prach padal do rieky, šlo by o porušenie povinnosti zhotoviteľa. Preveriť situáciu musia orgány na to určené a mesto bude následne reagovať,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Prečítajte si tiež:

Tvrdí, že urobili maximum

So zástupcom zhotoviteľa Jánom Pajdučákom sme sa stretli priamo na stavbe. Tvrdí, že urobili maximum pre zachytenie odpadu a prachu. Ak by to chceli urobiť vákuovo, boli by to milióny eur navyše.

„Tej hmoty bolo celkovo 115 ton. Konkrétne úseky sme oplášťovali plachtami. Celé toto abrazívum a celú túto hmotu sme povysávali, zberali, vozili do kontajnerov a spracovali v súlade so zákonom,“ hovorí.

Pripúšťa, že ochranné plachty sa mohli počas prác poškodiť. Podľa jeho slov ich však pracovníci vždy v čo najkratšom čase vymenili.

„Za mňa je to úplne neoprávnené. Nech to niekto preverí a nech sa to objektívne zistí. Nech niekto príde, urobí posudok, urobí mieru kontaminácie prostredia. Všetko sú to veci v štýle ‚jeden pán povedal’. Ja chápem občanov, ale z našej strany sme urobili maximum,“ dodal zástupca zhotoviteľa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti