Vyskúšali sme už socializmus, ale zlyhal na egoizme a presadzovaní vlastných záujmov.
Jedným z mimoriadne kritizovaných javov je prehlbovanie priepasti medzi bohatými a chudobnými. Jedni čoraz viac bohatnú, druhí naopak chudobnejú (hoci skeptici poukazujú, že dlhé roky bohatli všetci). Vynárajú sa nápady, že vývoj by sa mohol zastaviť zvyšovaním daní pre bohatých. Oponenti však pripomínajú, že šikovnejší sa daniam aj tak vyhnú a navyše pri delení vyzbieraných peňazí bujnie byrokracia a korupcia, ktoré podkopávali napríklad i výrazne rovnostárskejšie - socialistické - zriadenie.
Majitelia firiem sú pod tlakom, pretože nieto ľudí.
Účinnejší systém sa črtá v Japonsku. Tamojšie firmy hlásia "zvyšovanie nákladov a znižovanie zisku". Chýbajú totiž ľudia, spoločnosti sa tak musia o pracovníkov doslova trhať (aj keď zároveň prichádzajú správy, že čoraz viac ľudí má problém dostať trvalú pracovnú zmluvu a robia na čiastkové úväzky). Už približne 60 percent zamestnávateľov nevie obsadiť voľné miesta.
Všetko spôsobila demografická kríza, keď ľudia nie sú ochotní mať deti a krajinu čaká úbytok produktívnych a neskôr aj pokles počtu obyvateľov. Už do roku 2030 stratí Japonsko v skupine produktívnych asi 13 miliónov ľudí.
Na jednej strane vznikajú ťažkosti v dôchodkovom systéme či zdravotníctve, na strane druhej kým v Európe milióny ľudí márne čakajú na pracovné miesta a znižujú nároky na plat či dĺžku pracovného času, v Japonsku je nezamestnanosť na úrovni 3,6 percenta.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo