Ako posledných prepustia tých najstarších.
Nemecká spoločnosť Mubea zatvorí svoj závod v Kežmarku. Firma sa zaoberá výrobou súčiastok do áut.
Do konca roka plánujú prepustiť všetkých 120 zamestnancov. Informuje o tom Korzár.
Firma v regióne pôsobila šesť rokov.
„Prví majú odísť v júli. Bude im ešte plynúť výpovedná lehota, prípadne dostaneme odstupné,“ uviedol nemenovaný zamestnanec.
Podľa jeho slov je roboty v danom kraji málo. Prepustených ľudí zrejme čaká náročné obdobie.
„Nálada v práci je mizerná,“ poznamenal.
Úrad práce v Kežmarku neeviduje hromadné prepúšťanie. Dôvod je jednoduchý.
„Pri zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva 100 až 299 zamestnancov, ide o hromadné prepúšťanie v prípade, ak v priebehu 30 dní prepustí aspoň 10 percent zamestnancov,“ ozrejmil portál.
Firma sa k informáciám nevyjadrila, avšak Anita Fáková z odborového zväzu KOVO to potvrdila.
Podnik postupne ukončí prevádzku a zamestnancov prepustia v niekoľkých etapách.
„Do konca tohto roka má zaniknúť celý kežmarský podnik. Aktuálne tam pracuje 120 zamestnancov. Medzi poslednými prepustenými zamestnancami majú byť tí najstarší, ktorí už môžu mať problém s adekvátnym uplatnením na trhu práce. Dôvodom zániku tejto kežmarskej automotive firmy má byť slabý odbyt a pretrvávajúci nízky záujem o jej produkty,“ priblížila Fáková.
Ako ďalej doplnila, spoločnosť ponúkla zamestnancom pracovať v iných závodoch, avšak mimo Slovenska.
O prepúšťaní však nevie ani mesto. „Mesto Kežmarok v súčasnosti nedisponuje informáciami o prepúšťaní v spoločnosti Mubea Automotive ani o ďalších skutočnostiach, na ktoré sa pýtate,“ odpovedala Korzáru Karina Babičová z komunikačného oddelenia.
Mubea má závod aj vo Veľkej Ide pri Košiciach.
Pozrite si reportáž o prepúšťaní v obuvníckej firme:
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo