Technické rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi budú pokračovať budúci týždeň.
Memorandum o porozumení medzi Iránom a USA, ktorého cieľom je ukončenie vojny na Blízkom východe, je „deklaráciou porážky Ameriky“, vyhlásil v stredu hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf. Sprostredkovateľský Pakistan zároveň oznámil, že technické rokovania medzi krajinami budú pokračovať budúci týždeň, informuje agentúra AFP.
„Islamabadské porozumenie nebolo výsledkom tlaku a vynucovania, ale skôr výsledkom odporu a autority statočného iránskeho národa,“ vyhlásil Kálíbáf na konferencii v Azerbajdžane.
„Preto sa islamabadské memorandum o porozumení stalo deklaráciou porážky Ameriky,“ dodal s tým, že bezpečnosť štátov Blízkeho východu musí byť zaistená krajinami v regióne.
Vo Švajčiarsku sa cez víkend uskutočnilo prvé kolo mierových rozhovorov medzi USA a Iránom. Delegácie viedli viceprezident Spojených štátov J. D. Vance a predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf.
Sprostredkovateľský Pakistan v stredu oznámil, že rozhovory na technickej úrovni budú pokračovať budúci týždeň. „Rokovania budú pokračovať budúci týždeň, predpokladám v utorok,“ uviedol hovorca tamojšieho rezortu diplomacie. Začiatok je podľa neho možný aj v pondelok či stredu.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo