Už to mohli mať za sebou vlani. Obchvat však napokon neopravovali a kamióny sa tak do ulíc mesta nevrátili. Teraz sa im už ale nevyhnú. Diaľničiari potvrdili, že obchvat Svidníka budú opravovať a mesto čaká zaťažkávajúca skúška.
Nebude to úplná uzávera. V jednom smere bude premávka viesť cez obchvat aj počas jeho opravy. Obchvat uzavrú v smere od Poľska. Doprava, vrátane tej kamiónovej, bude vedená cez mesto.
4,5-kilometrový obchvat Svidníka je v prevádzke 15 rokov. Jeho stav si už vyžaduje kompletnú obnovu.
„Bude uzavretý iba jeden profil, takže sme si vedomí toho, že to zaťaženie na mesto nebude až také veľké, ako keby bola úplná uzávera, ale napriek tomu to spôsobí veľkú záťaž v centre mesta,“ uviedla hovorkyňa Svidníka Kristína Tchirová.
„Hľadali sme čo najlepšiu možnú alternatívu, ako počas nevyhnutných opráv nezahltiť mesto tranzitnou dopravou a ako zároveň tú dopravu obmedziť čo najmenej. Úplne bez obmedzení sa však opravovať obchvat nedá,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Tomáš Ferenčák.
O tom, že kamióny skomplikujú situáciu v meste, niet pochýb. Samospráva preto chystá informačnú kampaň a upozorňuje aj na to, že zaužívané zvyky pár dní nebudú platiť.
„Pravidlá, ktoré sú bežne zaužívané v meste, ako sú niektoré jednosmerky či sprístupnenie niektorých ulíc, budú, samozrejme, na nejaký čas zmenené a budú prispôsobené danej záťažovej situácii,“ dodala Tchirová.
V uliciach Svidníka budú v permanencii štátni i mestskí policajti. Diaľničiari chcú stihnúť opravu obchvatu mesta čo najskôr. Začať majú vo štvrtok 9. júla.
„Práce na obnove obchvatu potrvajú odhadom niečo vyše mesiaca, no hlavné slovo bude mať počasie,“ informoval Ferenčák.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo