Každý rok je nás menej a zastúpenie seniorov v spoločnosti je čoraz výraznejšie. Ekonomika, ako ju máme nastavenú dnes, neprežije. Organizácia krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj našim súčasným aj budúcim politikom poradila, čo robiť, aby sme sa tomu vyhli.
Slovensko začalo vymierať. Kým dnes na 100 pracujúcich pripadá približne 30 dôchodcov, o štvrť storočia ich bude až 60.
Nielenže dlhšie žijeme, ale detí, ktoré raz začnú pracovať, sa rodí menej. Musíme na to pripraviť ekonomiku.
„Slovensko aj na európske pomery starne veľmi rýchlo. V roku 2060 vás bude pracovať o tretinu menej ako dnes,“ tvrdí Stefano Scarpetta, šéfekonóm Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Mali by sme vraj znevýhodniť odchod do predčasného dôchodku, firmy motivovať zamestnávať ľudí aj po 55 roku života a nevyplácať 13. dôchodky plošne všetkým.
„Na 13. dôchodky sa peniaze nájsť musia,“ reagoval minister financií Ladislav Kamenický.
S odmietnutím sa stretla aj ďalšia rada, ako zvýšiť počet pracujúcich ľudí.
„Rodičovská dovolenka je u vás jedna z najdlhších v OECD a asistovaná starostlivosť o deti je limitovaná. Táto kombinácia spôsobuje, že veľa matiek zostáva doma pridlho a nepracuje,“ vraví Scarpetta.
„Opäť, na tomto nemienime nič meniť, napriek tomu, že máme odporúčania,“ konštatoval Kamenický.
Misia OECD ako ekonomickú brzdu vyhodnotila aj kontroverznú transakčnú daň. Minister financií jej zrušenie pripustil, ale len vtedy, ak jej výpadok nahradí niečo iné. Nespresnil, či to bude ďalšia daň alebo šetrenie štátu.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo